| Brand: | OPPO |
| Model: | A53 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4040 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Dimensions: | 162.2 x 75 x 7.9 mm (6.39 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Purple |
| Usd: | ~173 USD |