| Brand: | OPPO |
| Model: | A5 Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 720 x 1604 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5800.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 6300 |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB / 12GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.76 mm |
| Weight: | 194 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.3 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Mocha Brown (Mocha Chocolate), Olive Green (Moss Green), Silk Blue (Feather Blue) |