| Brand: | OPPO |
| Model: | A5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 1160Hz PWM, 1000 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i or Schott Xensation Alpha, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5800 mAh |
| Charging: | 45W wired, 45W PD, 50% in 35 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 164.8 x 75.5 x 7.8 mm (6.49 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Flower Pink, Mocha Brown (Chocolate Mocha), Feather Blue |