| Brand: | OPPO |
| Model: | A5 (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Protection: | Crystal Shield Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 45W wired, 13.5W PD |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 161.6 x 74.5 x 7.7 mm (6.36 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight: | 185 g or 189 g (6.53 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) GJB 150.18A certified* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, BLE Audio |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Pink |
| Usd: | ~173 USD |