| Brand: | OPPO |
| Model: | A5 (AX5) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 95.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4230 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), ColorOS 5.1 |
| Dimensions: | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compassFingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass - India only |
| Colors: | Blue, Pink, Red |
| Usd: | ~248 USD |