| Brand: | OPPO |
| Model: | A3x 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Panda glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.94", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/4.96" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 45W wired, PD2.0, PPS, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM-6115 Snapdragon 6s 4G Gen1 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm (6.53 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Nebula Red, Ocean Blue, Starry Purple |