| Brand: | OPPO |
| Model: | A33 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5 in |
| Main Specs: | 8 MP, 1/3.2'', 1.4µm, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | 2400mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Os Version: | 5.1 |
| Dimensions: | 142.7 x 71.7 x 7.6 mm |
| Weight: | 146 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB Host |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | White |
| Usd: | ~259 USD |