| Brand: | OPPO |
| Model: | A31 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.86", 1.25µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4230 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765V/CB Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), ColorOS 6.1 |
| Dimensions: | 163.9 x 75.5 x 8.3 mm (6.45 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Fantasy White, Mystery Black, Lake Green |
| Usd: | ~76 USD |