| Brand: | OPPO |
| Model: | A3 (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, PD, 50% in 30 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | 162.5 x 75.4 x 7.2 mm (6.40 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Purple, Green |
| Usd: | ~227 USD |