| Brand: | OPPO |
| Model: | A17k |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Dimensions: | 164.2 x 75.6 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Build: | IPX4 water resistance |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Navy Blue, Gold |
| Usd: | ~140 USD |