| Brand: | OPPO |
| Model: | A16e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4230 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 164 x 75.4 x 7.9 mm (6.46 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~130 USD |