| Brand: | OPPO |
| Model: | A12 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.22 inches, 96.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4230 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie), ColorOS 6.1 |
| Dimensions: | 155.9 x 75.5 x 8.3 mm (6.14 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black |
| Usd: | ~605 USD |