| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo A11x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Qualcomm Snapdragon 665 Octa-core |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) + ColorOS 6.0.1 |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight: | 195 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |