| Brand: | OPPO |
| Model: | A11s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Dimensions: | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray, White |
| Usd: | ~151 USD |