| Brand: | OPPO |
| Model: | A1 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.72 in |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF -2 MP, f/2.4, (depth) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 165.6 x 76.1 x 8.2 mm |
| Weight: | 191 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Colors: | Black, Blue, Orange |
| Usd: | ~292 USD |