| Brand: | OKAPIA |
| Model: | X1 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2300.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.8 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Gold |