| Brand: | O2 |
| Model: | Xphone IIm |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 730 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | MiniSD |
| Os: | Microsoft Smartphone 2003 SE |
| Dimensions: | 107 x 47 x 19 mm (4.21 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Stylish black and silver |