| Brand: | O2 |
| Model: | Xphone II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 730 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD, 64 MB included |
| Os: | Microsoft Smartphone 2003 SE OS |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 44 x 18 mm (4.21 x 1.73 x 0.71 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |