| Brand: | O2 |
| Model: | XM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SDIO |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 47 x 23.5 mm (3.50 x 1.85 x 0.93 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |