| Brand: | O2 |
| Model: | XDA Trion |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | QCIF videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 400 MHz Samsung |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Dimensions: | 113 x 58 x 22 mm (4.45 x 2.28 x 0.87 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~389 USD |