| Brand: | O2 |
| Model: | XDA Orion |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 850 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | MiniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 107.5 x 46 x 17.5 mm (4.23 x 1.81 x 0.69 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |