| Brand: | O2 |
| Model: | XDA IIs |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1490 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Intel XScale PXA263 400 MHz |
| Expandable: | MMC/SDIO |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 SE PocketPC |
| Dimensions: | 125 x 71 x 19 mm (4.92 x 2.80 x 0.75 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |