| Brand: | O2 |
| Model: | XDA II mini |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel PXA272 416 MHz |
| Expandable: | MMC/SDIO |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 SE PocketPC |
| Dimensions: | 108 x 58 x 18 mm (4.25 x 2.28 x 0.71 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Stylish black, silver |