| Brand: | O2 |
| Model: | XDA II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Size: | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Intel Strong PXA263 400 MHz |
| Expandable: | MMC/SD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 for PocketPC Phone Edition |
| Dimensions: | 130 x 70 x 19 mm (5.12 x 2.76 x 0.75 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |