| Brand: | O2 |
| Model: | XDA Graphite |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA 270 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 109.5 x 46.9 x 18 mm (4.31 x 1.85 x 0.71 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Usd: | ~313 USD |