| Brand: | O2 |
| Model: | XDA Flame |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 3.6 inches, 40.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1620 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Intel XScale PXA 270 520 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Dimensions: | 126 x 74 x 17.5 mm (4.96 x 2.91 x 0.69 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~302 USD |