| Brand: | O2 |
| Model: | XDA Exec |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 3.6 inches, 73 x 55 mm, 40.1 cm2 |
| Resolution: | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1620 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel Bulverde 520 MHz |
| Expandable: | SDIO/MMC |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Dimensions: | 127 x 81 x 25 mm (5.0 x 3.19 x 0.98 in) |
| Weight: | 285 g (10.05 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Stylish black |
| Usd: | ~324 USD |