| Brand: | O2 |
| Model: | XDA |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Cpu: | Intel Strong PXA263 400 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SD |
| Os: | Microsoft Windows PocketPC |
| Body | |
| Dimensions: | 129 x 73 x 18 mm (5.08 x 2.87 x 0.71 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |