| Brand: | O2 |
| Model: | X3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD, 32 MB included |
| Body | |
| Dimensions: | 81 x 42 x 26 mm (3.19 x 1.65 x 1.02 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |