| Brand: | O2 |
| Model: | X1i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 45 x 18 mm (4.02 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |