| Brand: | O2 |
| Model: | Cocoon |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.28 inches, 16.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~175 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 49 x 21 mm (3.70 x 1.93 x 0.83 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | White |