| Brand: | NUBIA |
| Model: | Z5S mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 4.7" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | IGZO |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 3 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 320 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 4.3 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.6 mm |
| Weight: | 117 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |