| Brand: | NUBIA |
| Model: | Z30 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4200.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon 888 |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.5 mm |
| Weight: | 198 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gray |