| Brand: | Nubia |
| Model: | nubia Z18s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.26 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels |
| Technology: | 6.26 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with 80 Degree Wide Angle Lens, F2,0 Aperture, 1.12 um pixel size, Face recognition |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.8 GHz Kryo 385, 4x 1.8 GHz Kryo 385, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 630, 710 MHz |
| Ram: | 6 GB, 8 GB, 1866 MHz |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | External Memory Not Support |
| Os: | Android 8.1 Oreo with Nubia UI |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 73.3 x 154.1 x 8.65 mm |
| Weight: | 178 g |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM Dual Standby (Nano + Nano/microSD)) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |