| Brand: | Nubia |
| Model: | Z18 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7-inch |
| Resolution: | 2160 X 1080 pixels |
| Technology: | 5.7-inch 18:9 full screen |
| Main Specs: | 24MP + 5MP | 8MP |
| Main Video: | 3GP, ASF, AVI, DAT, FLV, M2TS MKV, MOV, MP4, MPG, MTS, RM RMVB, TS, VOB, WEBM, WMV |
| Selfie Specs: | 8MP with AI beauty pre-filling light, F2.0 aperture, and 1.12um large pixels |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Chipset: | Xiaolong 660 AIE multi-core neural network acceleration chip |
| Gpu: | Adreno 512 graphics processor |
| Ram: | 6GB RAM |
| Storage: | 64GB/128GB ROM |
| Expandable: | Dual Nano SIM card slot, any card slot can be set as a network card |
| Os: | Android 8.1.0 |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 148.0 X 70.6 X 7.6mm |
| Weight: | 153g |
| Sim: | Standard SIM (Dual Nano SIM card slot (any card slot can be set as a network card)) |
| Wifi: | Full Netcom dual-band WI-FI |
| Usb: | To be confirmed |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Light Sensor / Distance Sensor / Compass / Gyro / Fingerprint Sensor |