| Brand: | Nubia |
| Model: | Nubia Z17 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.2 inch |
| Resolution: | 1920 x 1080 (FHD) |
| Technology: | 5.2 inch |
| Main Specs: | 13 MP + 13 MP (Monchrome) (Rear) + 16 MP (Front) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0 |
| Chipset: | Snapdragon 652 - Standard Edition | Snapdragon 653 - Premium Edition |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 6GB | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | Yes (up to 256GB) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 146.65 x 72.5 x 7.45 mm |
| Weight: | 155g |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, WiFi Direct |
| Usb: | USB-C 3.0, (Audio Support) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Magnetometer, Gravity Sensor, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Proximity Sensor |