| Brand: | Nubia |
| Model: | Nubia Z11 Mini S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2-inch |
| Resolution: | 1920 x 1080 (FHD) |
| Technology: | 5.2 inch |
| Main Specs: | 23MP |
| Main Video: | 4K Video, Support 1080P Video Recording |
| Selfie Specs: | 13MP |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 625 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB RAM |
| Storage: | 64GB/128GB ROM |
| Expandable: | Yes, support up to 200GB microSD card |
| Os: | Android 6.0 |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 146 x 72.14 x 8.1 mm |
| Weight: | 160g |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM, Dual Standby) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n wireless internet |
| Usb: | Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |