| Brand: | NUBIA |
| Model: | Red Magic 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.65" |
| Resolution: | 1080 x 2340 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 12 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 865 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 650 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.75 mm |
| Weight: | 218 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |