| Brand: | Nubia |
| Model: | Red Magic 10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.85 inches |
| Resolution: | 1216 x 2688 pixels |
| Technology: | 6.85 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 163.4 x 76.1 x 8.9 mm |
| Weight: | 229 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 3.2 Gen 2 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $685.00 |