| Brand: | Nubia |
| Model: | Red Magic 10 Air |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 1216 x 2688 pixels |
| Technology: | 6.8 inch |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Memory | |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.4 x 76.1 x 8.9 mm |
| Weight: | 229 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |