| Brand: | NUBIA |
| Model: | N3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 6.01" |
| Resolution: | 1080 x 2160 |
| Technology: | JDI IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 15 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.45 mm |
| Weight: | 190 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Champagne, Red |