| Brand: | Nothing |
| Model: | Phone (3a) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.77 inches, 111.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2392 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Panda Glass, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.74", 0.64µm, PDAF (25cm - ∞), 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.44" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 50W wired, 50% in 19 min, 100% in 56 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 810 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, upgradable to Android 16, Nothing OS 4.0, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | 163.5 x 77.5 x 8.4 mm (6.44 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Blue, Community Edition green |