| Brand: | Nothing |
| Model: | CMF Phone 2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Panda Glass, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF 50 MP, f/1.9, 50mm (telephoto), 1/2.88", PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.2 |
| Dimensions: | 164 x 78 x 7.8 mm (6.46 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | User-replaceable back cover IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Manufacturer-rated water-resistant (up to 25cm for 20 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Orange, Light Green |