| Brand: | Nothing |
| Model: | CMF Phone 1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 960Hz PWM, 500 nits (typ), 2000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 2 major Android upgrades, Nothing OS 4.0 |
| Dimensions: | 164 x 77 x 8.2 mm (6.46 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight: | 197 g or 202 g (6.95 oz) |
| Build: | User-replaceable back cover Dust and splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, BLE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Light Green |