| Brand: | Nokia |
| Model: | XR21 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.49 inches, 101.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 550 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, second LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4 (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD2.0, QC3 |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 168 x 78.6 x 10.5 mm (6.61 x 3.09 x 0.41 in) |
| Weight: | 231 g (8.15 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 60 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Midnight Black, Pine Green |
| Usd: | ~616 USD |