| Brand: | Nokia |
| Model: | XR20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 550 nits |
| Brightness: | 550 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.25", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Main Features: | Zeiss optics, Dual-LED dual-tone flash, second LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4630 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 171.6 x 81.5 x 10.6 mm (6.76 x 3.21 x 0.42 in) |
| Weight: | 248 g (8.75 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 60 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Ultra Blue, Granite Gray |
| Usd: | ~292 USD |