| Brand: | Nokia |
| Model: | XL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 71.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.8, 32mm (standard), 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), X platform 1 |
| Dimensions: | 141.4 x 77.7 x 10.9 mm, 109 cc (5.57 x 3.06 x 0.43 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Bright green, orange, cyan, yellow, black, white |
| Usd: | ~108 USD |