| Brand: | Nokia |
| Model: | X7-00 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@25fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@25fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 680 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Broadcom BCM2727 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Symbian Anna, upgradable to Nokia Belle OS |
| Dimensions: | 119.7 x 62.8 x 11.9 mm, 85 cc (4.71 x 2.47 x 0.47 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Dark steel, Silver steel |
| Usd: | ~194 USD |