| Brand: | Nokia |
| Model: | X5 TD-SCDMA |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.3, Series 60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 113 x 49.8 x 14.7 mm (4.45 x 1.96 x 0.58 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |