| Brand: | Nokia |
| Model: | X5-01 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.36 inches, 17.2 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI |
| Dimensions: | 74.3 x 66.4 x 16.9 mm, 76 cc (2.93 x 2.61 x 0.67 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Pink, Azure, Graphite Black, Yellow Green, Purple |
| Usd: | ~130 USD |